Polecana dla najszerszego grona Pacjentów metoda roll, inaczej nazywamy ją metodą wymiatania. Manualna technika łatwa w opanowaniu i nie nastręczająca wielu problemów. Początkowo wymaga trochę wprawy, ale warto poświęcić kilka chwil, żeby się jej nauczyć. Metodę tą możemy również wykorzystywać przy użytkowaniu szczoteczki sonicznej.
Dlaczego metoda roll?
W przeciwieństwie do metody szorowania, czy też fonesa, metoda wymiatania dobrze oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i nie jest traumatyczna dla przyzębia. Łatwo możemy rozpoznać osobę szorującą po wybarwieniu płytki nazębnej. Widoczne są wtedy pozostałości płytki właśnie w miejscach bliskich stykowi zębów. To bardzo dobra motywacja dla nauczenia się i stosowania metody wymiatania.
Zauważyłem że większość Pacjentów myje zęby metodą “szorowania”. Bierze się to stąd, że nikt nas nie uczył myć zębów, a jeśli nawet to wiedzę tą wyparły sceny z amerykańskich filmów gdzie większość gwiazd stojąc przed lustrem szoruje mocno zęby a na koniec nawet nie wypluwa piany, nie mówiąc już o płukaniu. Nawet jeden z moich ulubionych amerykańskich vlogerów, spacerowiczów myje zęby szorując:
Tak nie myjemy. Taka metoda polecana jest dla małych dzieci, które dopiero uczą się sprawności manualnej. U młodzieży i dorosłych stosowanie metody szorowania uszkadza przyzębie, powoduje powstanie również uszkodzeń abrazyjnych w okolicach szyjek zębów. Mówiąc w skrócie niszczy nam zęby i dziąsła. Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybciej przesiąść się na metodę Roll.
W jakim wieku można wymiatać?
Tak naprawdę im wcześniej tym lepiej. Musimy ocenić zdolności manualne naszych dzieci. W pierwszej kolejności “książkowo” powinniśmy pokazać naszym pociechom metodę fonesa – czyli ruchów okrężnych. Następnie jako wyższy poziom trudności metodę roll. W literaturze jako dobry moment dla wdrożenia metody roll określa się chwilę odkąd dziecko zaczyna coraz lepiej pisać. W tym czasie powoli wdrażamy także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Zazwyczaj jest to w okolicach 10-12 roku życia.
Jak poprawnie myć zęby metodą roll?
Poniżej krótki film instruktażowy, jak myć zęby metodą roll:
Zwróćcie uwagę na filmiku jak włosie szczoteczki dobrze penetruje przestrzeń międzyzębową. Ważne także aby nie przykładać dużej siły do szczotkowania. Wyobraźmy sobie zamiatanie podłogi miękką miotłą. Przyłożenie dużej siły spowoduje rozejście się włosów szczotki na wszystkie strony, co nie zapewni jej optymalnej pracy.
Dla kogo jest metoda roll?
Jest to uniwersalna metoda dla wszystkich Pacjentów ze zdrowym przyzębiem. Łatwa w opanowaniu. Ponadto może być rozwinięta w metody wibracyjne, stymulujące dziąsła, o których pewnie jeszcze kiedyś napiszę. Niestety nie sprawdzi się ta metoda u Pacjentów użytkujących aparat ortodontyczny – wymagają oni szczególnego podejścia do tematu, o którym napisałem już kiedyś osobny artykuł.