Higienizacja – protokół GBT

0 Shares
0
0
0

W poniższym artykule chciałem podzielić się z Wami moją opinią jako Pacjenta jak i Higienisty o protokole GBT, który stosuje w gabinecie. Opiszę również krótko różnicę w stosunku do higienizacji klasycznej.

Jestem okropnym Pacjentem. Mam nadwrażliwość, byłem leczony ortodontycznie, mam stałe retencje i łatwo odkładający się “kamień” i osad. W gabinecie, w którym pracuje często proszę koleżanki o zrobienie higienizacji co 3-6 miesięcy. Przez wiele lat jako Pacjent zdobyłem doświadczenie z różnych gabinetów, jak nieprzyjemna może być higienizacja. Nigdy więcej nie wrócę do zwykłej klasycznej higienizacji.

Droga do GBT

O tym że protokół GBT wart jest uwagi słyszałem wiele razy. Już w trakcie uzyskiwania prawa wykonywania zawodu uczestniczyłem w szkoleniu w tym zakresie. Koleżanki higienistki z większym stażem mówiły mi: “jak kiedykolwiek będziesz chciał iść w kierunku super profesjonalnej higienizacji to tylko GBT”; “Pacjenta nic wtedy nie boli”; “Super się czyści w GBT”; “Super sprzęt” itp.

Nie do końca im wierzyłem, nie lubię reklam, przechwałek sprzedawców i preparatów cudownych na wszystko. Bardzo wysoka cena urządzenia też nie działa zachęcająco. Do tematu przymierzałem się dość długo, natomiast przełomową chwilą były targi Krak Dent, gdzie mogłem zobaczyć, poczuć i wypróbować sprzęt firmy EMS. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że różnica w porównaniu z klasyczną higienizacją jest ogromna. Brak dolegliwości bólowych, nadwrażliwości, zabieg przeprowadzany metodycznie, dokładnie i precyzyjnie. Brzmi to prawie jak artykuł sponsorowany, ale EMS nie zapłacił mi ani złotówki w przeciwieństwie do tych złotówek, które ja płacę im za sprzęt i materiały. Z perspektywy czasu wiem, że warto.

Czym jest protokół GBT

Guided Biofilm Therapy, w skrócie jest to 8 kroków opracowanych przez szwajcarską firmę EMS mających za zadanie sprawić, iż higienizacja będzie powtarzalnym, przyjemnym dla operatora i komfortowym dla Pacjenta zabiegiem. Brzmi zbyt cudownie by było prawdziwe, ale co zadziwiające, sprawdza się!

Nie zamierzam opisywać całego protokołu GBT. Ujmę jego najważniejsze fragmenty i różnice w stosunku do standardowej higienizacji ważne z punktu widzenia Pacjenta.

Po pierwsze wybarwienie płytki nazębnej. Od tego zaczynamy, ma to korzyść dla obu stron. Operator widzi gdzie jest płytka bakteryjna którą musi usunąć. Pacjent może zobaczyć miejsca w których trzeba poświęcić ciut więcej czasu na higienę. Jest to dobry moment na edukację i motywację Pacjenta do poprawy techniki szczotkowania.

Efekt wybarwienia płytki nazębnej. Gołym okiem widać miejsca w których należy poprawić higienę.

Po drugie piaskowanie! Tak jest odwracamy kolejność. Przy klasycznej higienizacji przeszlibyśmy teraz do skalingu (nieprzyjemna piszcząca końcówka). W przypadku protokołu GBT najpierw piaskujemy, usuwamy całą płytkę bakteryjną z powierzchni zębów i tkanek miękkich. Do piaskowania wykorzystujemy erytrytol. Twardy piasek o bardzo małym (14 μm) i rozpuszczalnym ziarnie, który tak naprawdę jest słodzikiem bezpiecznym dla diabetyków. Dzięki temu, jest bezpieczny zarówno dla szkliwa, wypełnień, koron jak i dziąseł. Co więcej, Pacjent czuje jedynie delikatną słodycz, zamiast słonego smaku standardowego piasku.

Po trzecie skaling. Kiedy mamy już oczyszczone zęby z osadów i niewielkich złogów kamienia, widzimy jak na dłoni pozostałe twarde złogi kamienia. Dzięki temu, w odróżnieniu do klasycznej higienizacji, pracujemy jedynie w tych miejscach gdzie to konieczne. Dodatkowo woda podczas skalingu jest podgrzewana, co łagodzi odczucie nadwrażliwości. Sam skaler jest wyposażony w moduł, który zmniejsza siłę skalera gdy ten nie napotyka kamienia.

Na zakończenie, miejsca gdzie pracowaliśmy skalerem, możemy oczyścić ponownie piaskarką, aby dotrzeć do powierzchni wcześniej zakrytych przez kamień oraz wykonać fluoryzację.

Higienizacja GBT czy warto?

Z punktu widzenia Pacjenta uważam, że jak najbardziej warto szukać gabinetów które wykorzystują w pracy protokół GBT. Nie byłbym sobą gdybym nie polecił zwrócić się o ten zabieg do higienistki lub higienisty, aby odciążyć lekarzy 🙂

Z punktu widzenia operatora: GBT to tak naprawdę cały ekosystem produktów, usług i szkoleń. Pozwala na spójne, kompleksowe i metodycznie poprawne podejście do wydawać by się mogło prostego zabiegu higienizacji. EMS udostępnia bezpłatnie dla profesjonalistów zawodu portal https://www.swissdentalacademyonline.com/, który zapewnia nam, jako higienistom możliwość ciągłego rozwoju i poszerzania swojej wiedzy na poziomie ogólnoświatowym.

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like