Już od najmłodszych lat musimy zadbać o zdrowe nawyki higieniczne u naszego maluszka. Higiena jamy ustnej u noworodka, nie jest skomplikowanym zabiegiem, a pomaga przyzwyczaić naszą pociechę do codziennych zabiegów oczyszczania, które niekiedy stają się nawet formą zabawy.
W pigułce
- nawilżonym gazikiem oczyszczamy błony śluzowe, wały dziąsłowe i policzki
- nawilżamy letnią wodą, delikatnym naparem rumianku, lub płynem z ksylitolem
- zabieg wykonujemy nawijając na czysty palec uprzednio nawilżony gazik
- staramy się oczyszczać jamę ustną po każdym karmieniu
Jak często oczyszczać jamę ustną?
Starajmy się oczyszczać buzię po każdym karmieniu. Za absolutne minimum możemy przyjąć podobne standardy jak u dorosłych tj. 2-3 razy dziennie, aby przeciwdziałać namnażaniu się bakterii. Pamiętajmy jednak, że noworodki nie mają, tak jak starsze dzieci, dłuższych przerw nocnych, przez co bardziej narażone są na rozwój bakterii związany z zalegającym w jamie ustnej pożywieniem.
Co może ułatwić codzienną higienę jamy ustnej noworodka?
Istnieją w sprzedaży chusteczki nasączone ksylitolem, dedykowane do oczyszczania jamy ustnej noworodka. Ułatwiają życie zwłaszcza w podróży. Pamiętajmy, żeby przed ich użyciem zawsze dokładnie umyć dłonie. Minusem chusteczek jest ich dość wysoka cena. Chusteczki są jednorazowe, a jedna kosztuje około złotówki.
Do kiedy stosować taką higienę?
Higienę jamy ustnej u noworodka, w opisanej powyżej formie, stosujemy do czasu wyrznięcia się pierwszego ząbka mlecznego, czyli do około 6 miesiąca życia. Od pierwszego ząbka wdrażamy już szczotkę i śladowe ilości pasty. O tym jednak w kolejnych artykułach.