Podczas leczenia ortodontycznego bardzo ważną kwestią jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Efekty kosztownego leczenia ortodontycznego mogą zniweczyć niedociągnięcia w codziennej higienie. Niedociągnięcia te, mogą skutkować powstaniem odwapnień, próchnicy i chorób przyzębia. Elementy aparatu stałego utrudniają oczyszczanie płytki nazębnej w ich sąsiedztwie. Mając to na uwadze, musimy zdać sobie sprawę że dotychczasowe przyzwyczajenia higieniczne nie będą wystarczające.
Kluczem do zdrowych zębów i dziąseł jest codzienne prawidłowe i dokładne usuwanie płytki nazębnej wraz z resztkami pokarmowymi oraz regularne profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie (nawet co wizytę kontrolną). Podczas leczenia aparatem stałym sama szczoteczka manualna czy elektryczna to za mało, ponieważ budowa aparatów stwarza dodatkowe trudnodostępne miejsca do akumulacji bakterii.
Jak myć zęby ze stałym aparatem ortodontycznym?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na „świadome mycie zębów”. Większość czynności wykonywanych rutynowo zaczynamy powtarzać automatycznie codziennie tak samo, utrwalając złe nawyki, nie oczyszczając niektórych powierzchni. Pomocne będą wybarwiające pasty do zębów, które możemy używać do codziennej higieny zamiast zwykłej pasty. Przykładem takiej pasty jest Edukacyjna pasta Elgydium. Pasta ta wybarwia na zielono płytkę bakteryjną, dzięki czemu oczyszczamy zęby tak długo aż pozbędziemy się zielonego koloru.
Szczotkowanie powinniśmy podzielić na trzy etapy. Pierwsze to zgrubne oczyszczenie zwykłą szczoteczką (lub szczoteczką ortodontyczną z rowkiem). Dobrze sprawdza się metoda Chartersa, która dodatkowo poprawia ukrwienie dziąseł. Metodę Chartersa stosujemy oczywiście tylko od strony gdzie znajdują się zamki ortodontyczne, dla pozostałych powierzchni pozostaje metoda Roll czyli wymiatania.
Następnym etapem jest dokładne oczyszczenie miejsc gdzie zwykła szczoteczka nie sięga. Do tego należy wykorzystać wyciorki ortodontyczne ważne aby miały dość twarde włosie. Typowe wyciorki periodontologiczne mają bardzo miękkie włosie przez co szybko się łamią i średnio doczyszczają okolice zamka. Dodatkowo można posiłkować się szczoteczkami jednopęczkowymi zwłaszcza, aby sięgnąć przestrzeni przy ostatnich zębach trzonowych.
Końcowym krokiem jest użycie nitki międzyzębowej. Skutecznie nitkowanie utrudnia łuk aparatu, aby sobie poradzić z tym problemem można wykorzystać nitki z utwardzonym końcem (np. Oral-B Super Floss) lub nitko-wykałaczki (nazywane również Flosserami) Uwaga – samych wykałaczek nie używamy – to zły pomysł przy zdrowym przyzębiu!.
Jak często myć zęby użytkując aparat ortodontyczny?
Użytkując aparat ortodontyczny powinniśmy szczotkować zęby po każdym posiłku. Absolutne minimum to dokładne umycie zębów rano (po śniadaniu) i wieczorem (po ostatnim posiłku). Ważne jest mycie zębów w trakcie dnia po posiłkach aby pozbyć się resztek pokarmowych. Szczególnie zadbaj o higienę zębów wieczorem, kiedy masz więcej czasu, aby dokładnie wyczyścić zęby przed nocą. W trakcie gdy śpisz Twój organizm wydziela mniej śliny, która neutralizuje działanie kwasów produkowanych przez bakterie. Jeśli nie pozbędziesz się bakterii i resztek pokarmowych Twoje zęby będą bardziej narażone na próchnicę.
1 comment