Kim jest higienista stomatologiczny?

0 Shares
0
0
0

Higienista stomatologiczny to zawód medyczny mający za zadanie wspomóc pracę lekarza dentysty w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej. Podobnie jak lekarze mamy swój numer prawa wykonywania zawodu, choć oczywiście o wiele bardziej ograniczony wachlarz możliwych zabiegów. W zakresie kompetencji higienisty jest przede wszystkim wykonywanie zabiegów higienizacji (skaling, piaskowanie, fluoryzacja). Ważną częścią pracy higienisty jest instruktarz prawidłowej higieny jamy ustnej. Wielu higienistów i higienistek prowadzi prezentacje w szkołach promując zdrowe nawyki wśród najmłodszych.

Czy praca higienisty jest trudna?

Przede wszystkim jest to wymagające zajęcie pod względem fizycznym. Pomimo tajników mówiących o ergonomii pracy, czasem aby dostrzec złogi kamienia na ostatnich trzonowcach musimy przyjąć dość trudne i niewygodne pozycje. Jest to jednak praca dająca dużo satysfakcji. Wracający Pacjent, który stosuje się do zaleceń jest największą nagrodą w tej pracy. Dzięki nam Pacjenci odwiedzają dentystów tylko na podstawowe badanie stomatologiczne, a problem próchnicy jest im obcy.

Jakie zabiegi może wykonywać higienista stomatologiczny?

Jak już wspomniałem wcześniej jest to przede wszystkim zabieg higienizacji. Składa się on po pierwsze z piaskowania, po drugie skalingu (usuwaniu stwardniałych złogów przy użyciu ultradźwięków) oraz na koniec fluoryzacji. Zabieg higienizacji zawsze winien być zwieńczony instruktarzem higieny dostosowanym do wieku, problemów i możliwości Pacjenta.

Kolejnym często wykonywanym zabiegiem jest wybielanie. Ma ono kilka form, począwszy od wybielania nakładkowego, “bankietowego” zaraz po higienizacji, czy kilkugodzinnego wybielania lampą w tak zwanej metodzie “gabinetowej”. Bez wątpienia tutaj pojawia się ważna rola higienisty aby szczegółowo przedstawić wszelkie korzyści jak i powikłania, które niesie za sobą zabieg. Ponad to ważne jest aby dobrać odpowiednią formę wybielania stosowną do Pacjenta.

Jesteśmy również odpowiedzialni za szerzenie wiedzy w zakresie zdrowego żywienia i profilaktyki stomatologicznej. Blog ten jest niejako próbą spełnienia tej roli.

Jakie cechy powinien mieć higienista?

Podstawą jest empatia. Zrozumienie drugiego człowieka, jego problemów i trudów w dążeniu do ogólnego zdrowia. Niezbędna jest również wiedza i głód rozwoju. Technika zwłaszcza w stomatologii w ostatnich dekadach zmienia się diametralnie. Skanery 3D, szczoteczki magnetyczne czy skalery z podgrzewaną wodą. Na koniec przydatna jest sumienność w codziennej pracy i odrobina pokory. W medycynie nic nie jest pewne. Kiedyś ludzie wykonywali zdjęcia RTG w sklepach obuwniczych celem oceny czy but dobrze leży. Dzisiaj to niewyobrażalne, przecież aby uruchomić pracownie RTG potrzeba wielu starań, pomiarów, dozymetrii, zgód, osłon itp.

Dowiedz się więcej

0 Shares
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *